Sa oled siin

Eesti kübervaldkonna juhid vahetasid Ukraina kolleegidega kübervõimete kogemusi

26. Jaanuar 2022 - 16:53
Eesti kübervaldkonna juhid vahetasid Ukraina kolleegidega kübervõimete kogemusi.
Eesti kübervaldkonna juhid vahetasid Ukraina kolleegidega kübervõimete kogemusi.

Eelmise nädala lõpus toimus Kaitseministeeriumi, Kaitseliidu Küberkaitseüksuse, Küberväejuhatuse ja NATO küberkaitsekoostöö keskuse (CCDCOE) ühisvisiit Ukrainasse. Delegatsioon kohtus Ukraina kaitse- ja julgeolekunõukoguga, Ukraina relvajõudude sidekorpuse ja küberväejuhatuse, erikommunikatsiooni ja informatsioonikaitse riigiteenistuse ning Ukraina julgeolekuteenistusega.

Visiidi raames tutvuti Ukraina riikliku küberjulgeoleku korraduse ja Ukraina olupildiga küberruumis, arutati hiljuti toimunud ulatuslikke küberrünnakuid Ukraina vastu ja nende mõju tänases julgeolekuolukorras. Tiheda kübervaldkonna koostöö jätkuks Ukraina ja Eesti vahel tutvuti uuendustega Ukraina küberjulgeoleku korralduses ning hetke olupildiga. Hiljutise küberrünnaku valguses vahetati ka kogemusi küberrünnakute tõrjumisel ning arutati edasisi konkreetseid samme, et kübervaldkonna koostööd tekkinud julgeoleku olukorras veelgi tõhusamalt teha.  

"Eesti on valmis saatma küberspetsialiste Ukrainasse, et vahetada kahepoolselt kogemusi küberohtude vastu võitlemiseks," selgitas Kaitseministeeriumi asekantsler Margus Matt. Asekantsler lisas, et Ukraina toetamine on Eesti jaoks prioriteet ja Ukrainat toetades tugevdame endagi kaitsehoiakut.

Eesti delegatsioon väljendas ka jätkuvat toetust Ukraina liitumisele CCDCOEga.

"Ukrainal on unikaalne kogemus hübriidohtude vastu võitlemisel. Selle jagamine aitab tõhustada nii teadmisi kui valmisolekut taoliste ohtudega silmitsi seismisel igas liikmesriigis eraldi ja ka NATO-s tervikuna," ütles CCDCOE direktor kolonel Jaak Tarien. 

Kohtumist võõrustanud Ukraina erikommunikatsiooni ja informatsioonikaitse riigiteenistuse juht Juri Shchigol nentis, et CCDCOE liikmelisus võimaldaks veelgi paremini vahetada küberkaitsealast teavet partneritega ja aitaks paremini seista silmitsi Ukraina ohtudega. Shchigoli sõnul on Ukraina digitaalarengus teinud viimastel aastatel olulisi edusamme ja lisas, et nüüd on meie ülesanne hoida saavutatut ja seda arendada teie kogemuste toel.