Sa oled siin

Laanet: Eesti ja Tšehhi vaated julgeolekule on väga sarnased

6. Mai 2022 - 9:45

Kaitseminister Kalle Laanet kohtus eile Prahas oma Tšehhi kolleegi Jana Černochová’ga, kellega ühiselt leiti, et liitlaste sõjaline abi Ukrainale peab jätkuma ja hoogustuma. 

„Kuigi Tallinnat ja Prahat lahutab üle 1500 kilomeetri, on Eesti ja Tšehhi vaated praegusele julgeolekuolukorrale ja Venemaa ohule, Ukraina abistamisele, ning NATO ja Euroopa Liidu kaitsekoostöö osas väga sarnased,“ ütles kaitseminister.

„Eesti ja Tšehhi on olnud ühed Ukraina suurimad toetajad sõjalise abiga, mis on hädavajalik selleks, et Ukraina praeguse sõja võidaks. Kutsume üles ka teisi liitlasi sõjalist abi Ukrainale suurendama ja abiandmist kiirendama,“ sõnas Laanet.

Kaitseministrite kohtumisel räägiti ka eesseisvast NATO Madridi tippkohtumisest, vajadusest suurendada Alliansi idatiiva heidutus- ja kaitsehoiakut, aga ka Euroopa Liidu kaitsekoostööst, mida Tšehhi tänavu teisel poolaastal Euroopa Liidu eesistujana juhtima hakkab.

„Eesti selgeks eesmärgiks Madridi tippkohtumisel on leppida liitlastega kokku idatiiva tugevdatud kaitsehoiakus, mis muuhulgas näeks ette mitmerahvuseliste diviiside loomist kõigis Balti riikides,“ ütles kaitseminister. 

Kahepäevasel visiidil Tšehhis viibiv kaitseminister Laanet külastab täna ka Tšehhi armee 4. kiirreageerimisbrigaadi Žatecis.

Tšehhi panustab kollektiivkaitsesse NATO lahingugrupis Lätis ja Leedus, on osalenud Balti riikide õhuturbemissioonil ja on NATO Küberkaitse Kompetentsikeskuse CCDCOE liige. Eesti kaitseväelased on tsehhi kaitseväelastega koos osalenud Malis Takuba rakkerühmas.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee 

Fotod: Kaitseminister Laanet Tšehhis (5.-6. mai 2022) | Flickr